Další vystoupení našeho Austeru Mk.V se uskutečnilo v sobotu 20. června na našem domovském letišti v Rakovníku. Konal se zde letecký den k výročí 80. let od založení zdejšího aeroklubu. Letový program byl opravdu bohatý a byly zde vidět velmi zajímavé letové ukázky. Jelikož warbirdy jsou ozdobou všech leteckých dnů, ale už jsme si na ně tak nějak zvykli, vyzdvihl bych spíše československá letadla, která vidět je opravdu radost a nebývá to obvyklé. Krásné průlety a zvuk L 200 Morava, skupina Trenérů Z 126, LF 107 Luňák, Z 37 Čmelák… Jsou to letadla, která byla běžně k vidění na aeroklubových letištích a dnes jsou čím dál tím vzácnější. Mimochodem, skupiny Trenérů jsou v současností dvě. Kluci z Moravy létají čtyřku s dvěstěpětkama a kluci z Čech létají čtyřku s pětdvašestkama. Skupina stopětek zde ještě nelétá. Ale co není, může být. Rakovník je ráj Trenérů a je zde asi největší soustředění těchto strojů na světě.
Počasí se celkem povedlo, byť bylo možná příliš horko. To zřejmě ovlivnilo i návštěvnost a to je veliká škoda. V průběhu akce přešla přes letiště též bouřková přeháňka. Návštěvníci se naštěstí mohli společně s letadly schovat do hangárů. Uspořádat akci takového rozsahu je velmi, velmi náročné. Jak časově, tak finančně. Proto vždy držím všem organizátorům palce, aby se jim jejich úsilí vrátilo ve velké návštěvnosti.

Náš Auster OK BTA byl jedním z vystupujících warbirdů. Byť to zní trochu nadneseně – warbird. Toto označení nejdříve nosily stíhačky ze druhé světové války. Postupem času se tak začalo říkat všem letounům z tohoto období a dnes si tak říkají všechny vojenské stroje, aniž by jakoukoli válku kdy viděly. Typ Auster Mk.V sloužil v RAF za druhé světové války v mnoha stech kusech. Vyráběl se od roku 1943 do roku 1945. Proto si označení warbird zaslouží stejně jako Lysander, Storch či Dakota.
S Austerem OK BTA vystupoval premiérově Honza Hruška a byl nejmladším vystupujícím pilotem Jeho vystoupení se mu velmi povedlo a myslím, že se líbilo. Škoda jen, že se komentátor na svůj úkol nepřipravil a říkal mnohé nesmysly. Je to stále letadlo, které není obvyklé a tak obecné povědomí o tomto typu, ale i ostatních letounech firmy Taylorcraft – Auster je v čechách stále velmi malé.

Po ukončení letových ukázek jsme ještě svezli zájemce o zážitkový let s naším válečným veteránem a to bylo v sobotu vše.
Děkujeme klukům z aeroklubu Rakovník za uspořádání tak velké akce. Rádi jsme se na našem domovském letišti předvedli a těšíme se na další letecká vystoupení – nejpozději poslední prázdninový víkend v Chebu 😊

